spot_img

Nepříjemný návštěvník, Helikobakter pylori, jak se ho zbavit?

Helicobacter pylori (někdy také Helikobakter pylori či pouze helikobakter) patří v současnosti k vůbec nejrozšířenější bakterii způsobující infekci u lidí. Kde v těle se usazuje, jak se tato infekce projevuje a jaká je její nejúčinnější léčba?

Helicobacter pylori postihuje především trávicí trakt

V současnosti je infekcí touto bakterií postiženo více než 40 % lidské populace. Ačkoliv postihuje především dospělé a lidi ve vyšším věku, zcela se nevyhýbá ani dětem. Bakterie Helikobakter pylori se usazuje hlavně v oblasti žaludku či dvanáctníku. Zde se velmi rychle začne množit a způsobovat nepříjemné záněty i vážnější potíže. Největším problémem s touto bakterií je ale především fakt, že byla nalezena u lidí trpících rakovinou žaludku a je považována za jednu z jejích možných příčin.

Bakterie Helicobacter pylori se velmi snadno přenáší

K přenosu helikobaktera dochází dvěma způsoby. Prvním typem přenosu je ze stolice do úst a jeho hlavní příčinou je nedostatečná osobní hygiena po vykonání potřeby. Tento přenos je velmi častý u malých dětí a je proto nesmírně důležité, aby v prvních letech bylo důsledně dohlíženo na způsob, jakým děti osobní hygienu zvládají. Druhým typem přenosu je pak z úst do úst, kdy infikovaná osoba přenese bakterii na jinou například použitím stejného nádobí či přímým dotykem úst. K přenosu dochází velmi často v rámci jedné rodiny.

Jak se infekce Helikobakter pylori projevuje?

Prvotními příznaky bývají nejčastěji nadýmání, těžké trávení, zápach z úst, tlak v horní části žaludku a nebo potřeba neustále něco jíst. Tyto příznaky se velice snadno zaměňují s jinými trávicími potížemi a je proto velmi těžké odhalit, zda se opravdu jedná o infekci bakterií Helikobakter pylori. Ta se tedy dále nekontrolovatelně rozmnožuje a způsobuje vážnější potíže v podobě bolestí žaludku, výstupu kyselých šťáv nahoru ze žaludku a tzv. pálení žáhy, říhání, hořkou pachuť v ústech nebo zápach ze žaludku. Jakmile u sebe objevíte tyto příznaky, měli byste zjistit, zda náhodou netrpíte infekcí bakterií Helikobakter pylori.

Přesná diagnostika infekce

Testování na přítomnost bakterie Helikobakter pylori je možné provádět několika způsoby. Nejpřesnějším, ale bohužel také nejméně příjemným, je gastroskopické vyšetření, při kterém je odebírán vzorek žaludeční sliznice. Ten je následně otestován v laboratoři a výsledek může ukázat také na další možné příčiny žaludečních potíží jako jsou zánět žaludku či žaludeční vředy. Zjistit, zda je helikobakter v žaludku, se dá také pomocí testu dechu, ten patří ale k těm nejdražším a jeho výsledky nejsou tak přesné. Zlatou střední cestu představuje test ze stolice, který si můžete provést i sami doma a jeho spolehlivost bývá více než 99 %.

Jak se infekce Helikobakter pylori léčí?

Čím horší je přemnožení bakterie v žaludku, tím těžší a delší léčba je. Při zjištění přítomnosti bakterie helicobacter se nasazuje několik druhů antibiotik, které zajistí co nejlepší účinky léčby. Bohužel, dlouhodobé užívání antibiotik doprovází celá řada nepříjemných vedlejších účinků. A několik studií prováděných v poslední době navíc naznačuje, že si bakterie Helicobacter pylori vytváří na antibiotika rezistenci. Stává se proti nim odolnou a léčba je méně a méně účinná. Naštěstí existují i jiné typy léčby, jejichž účinky jsou ověřené a které tolik nezatěžují lidský organismus.

Lečte infekci helikobakterem přírodní cestou

V přírodě můžeme najít látky, které pomáhají při léčbě infekce bakterií Helikobakter pylori, které zároveň zmírňují průběh infekce a projevy, které ji doprovází. K těm nejúčinnějším patří Chioská Masticha, pryskyřice keře řečíku lentišku z řeckého ostrova Chios. Díky svým příznivým účinkům na gastrointestinální trakt pomáhá nejen při tomto onemocnění, ale funguje také jako skvělá prevence. Její pravidelné užívání pomáhá udržovat trávicí systém v dobrém stavu i zdraví a chrání jej před infekcí helikobakterem stejně jako před mnoha dalšími trávicími obtížemi.

- Reklama -udalosti

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti