spot_img

Individuální nebo kolektivní sport? Co bude pro vás to pravé?

Stojíte-li před rozhodnutím, zda si vybrat kolektivní nebo individuální sportovní aktivitu, je důležité vzít v potaz několik zásadních kritérií. Pojďte je s námi prozkoumat!

Jaký kolektivní nebo individuální sport si vybrat?

Při rozhodování se mezi kolektivním a individuálním sportem bychom si měli uvědomit, jaké máme časové možnosti a jak moc se chceme danému sportu věnovat. Při týmovém sportu na nás totiž závisí i zbytek týmu a naše absence by se tak nemusely setkat s pochopením. Hledáme-li vhodný sport, je třeba zvážit i finanční stránku věci. Např. k florbalu nám postačí florbalová hokejka a kvalitní sálová obuv. Na lední hokej už budeme potřebovat navíc i brusle, helmu a kvalitní sadu chráničů. Vždy je tedy dobré zjistit si předem, co vše je potřebné k danému sportu zakoupit. Při výběru sportu hraje roli také to, zda jsou pro něj v dané lokalitě vytvořeny vhodné podmínky. Ne každé město disponuje hokejovým stadionem nebo plaveckým bazénem.          

Osobnostní předpoklady

Nejdříve si musíme ujasnit, zda jsme spíše individualisté či týmoví hráči. Spoléháte se raději sami na sebe nebo sázíte na sílu skupiny? To je oč tu běží. Můžete se např. inspirovat situací v práci. Při výskytu problému na pracovišti jdete za kolegou pro radu nebo se po příčině zádrhelu pídíte sami? To nám mnohé napoví. Také je dobré zvážit, zda máme pro daný sport vhodné předpoklady. Rychlost, hbitost, pohotovost při rozhodování. To vše nám bude k dobru při individuálním i kolektivním tréninku. Ale co flexibilita? Při kolektivním sportu musíme naše tréninky konzultovat s celým týmem. Lépe řečeno, rozhoduje o nich trenér. Při individuálním sportu jsme svým pánem sami. Také bychom měli přihlédnout k naší nátuře. Jestliže jsme spíše introverti, bude dobrou volbou individuální sportovní aktivita. Pro extroverty jsou naopak jako dělané kolektivní sporty.         

Jaké výhody nám mohou nabídnout kolektivní a individuální sporty?

Kolektivní sporty mají nespornou výhodu v tom, že nás učí komunikaci a spolupráci. Celý tým musí být kompatibilní a fungovat jako celek. Jedině pak jsou zaručené úspěchy. Dále kolektivní sport podporuje sounáležitost. Když se zápas vydaří, tým se raduje a sdílí svoji radost. I při prohře se může tým semknout a sdílet svoje emoce a pocity. Důležitým faktorem je i motivace. V kolektivním sportu se tým tzv. hecuje a tlačí k lepším výkonům. Při individuálním sportu hraje důležitou roli zejména vnitřní motivace jednotlivce. Při individuálních trénincích se tak často doporučuje využití trenéra.   

- Reklama -udalosti

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti